Araçların lastikleri ve fiyatı meselesi

Lastikler, otolarda yere değen kauçuk, krod bezleri ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin çok sayıda şekli bulunmakta ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka şeylerdir. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun çünkü uygulanan malzemelerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin öteki türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler bulunmaktadır.

Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha uygundur. Lastikler de aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine hususi geliştirdiği bir noktası bulunmaktadır. Bunların içerisinde en fazla ciddiyet verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 Tl den başlayarak 1000 TL ve üstüne çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin özellikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmakta. Fakat, iktisat seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. sebebi ise aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği için en kayda değer kısım olarak sayılmaktadır.

Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu kuvvetli olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir meseledir. ters durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da vasıta sahiplerine hizmet vermektedir. ancak, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik bulabilmek adına, hiç bir kriter bulundurmadan, vasıta niteliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeniyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Bu sayede hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal açıdan hem manevi açıdan mühim boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine ciddiyet verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca uygun lastiğin seçimi pahalıda olsa seçilmelidir.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.