Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Nisan’da Sona Erecek

Yasal kış lastiği kullanma zorunluluğu, 1 Nisan tarihinde sona eriyor. Hava sıcaklığının 7 derecenin üzerine çıktığı durumlarda yaz lastiklerine geçmek önem taşıyor. Ancak sıcaklıkların yükselmediği, buzlanma ve kar yağışının sürdüğü kimi illerde valilik kararları ile kış lastiği uygulaması süresi uzatılabiliyor.

Kış Lastiği Yaz Aylarında Kullanılır mı?

Kış lastiklerinin özel bileşikleri, hava sıcaklığı yedi derecenin altında iken kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Bağımsız test kuruluşu ADAC tarafından gerçekleştirilen testler, kış lastiklerinin yaz aylarında yaz lastiklerine oranla çok daha düşük performans sergilediğini göstermektedir. Aynı zamanda bu lastiklerin desenleri de daha ziyade karlı ve buzlu zeminlere uygundur. Yazın kış lastiği kullanmak, yumuşak hamura sahip bu lastiklerin ömrünün hızla tükenmesine neden olacaktır. Aynı zamanda yol tutuşu, manevra kabiliyeti, viraj performansı, frenleme ve çekiş gücü önemli ölçüde düşecektir.

Yazın Kış Lastiği Kullanmak Yasak mı?

Yasal yönetmeliğe göre; 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan tüm araçlarda kış lastiklerinin kullanılması şart. Fakat trafik yönetmeliği, yaz aylarında kış lastiklerinin kullanımını yasaklamıyor. Bununla birlikte; lastiklerinizin diş derinliğinin 1,6 mm altında olmaması gerekiyor. Ayrıca ülke dışına çıkacaksanız gideceğiniz ülkenin trafik yönetmeliğini incelemekte fayda var. Örneğin İtalya’da 5 ay boyunca kış lastiklerinin kullanılması yasaklanıyor. Yasak olmasa dahi yazın kışlık lastik kullanımı kesinlikle önerilmiyor!

Yazın Kış Lastiği Kullanmak Ekonomik midir?

Kış lastikleri, özel hamur bileşikleri sayesinde sıcaklık yedi derecenin altında iken mükemmel performans sergiler. Ancak zaten yumuşak hamura sahip olan kış lastikleri; sıcak yaz aylarında, sert ve kuru yollarda oldukça hızlı bir şekilde aşınacaktır. Yaz ve kış lastikleri hem bileşikleri hem de desen tasarımları ile birbirlerinden oldukça farklıdır. Yaz aylarında kış lastiklerini kullanmak güvenlik açısından önerilmemekle birlikte; lastiklerin ömrü çabuk tükeneceğinden ekonomik açıdan da bir avantaj sağlamayacaktır. Tasaruf etmek isteyen araç sahiplerine her zaman mevsim ve yol koşullarına uygun lastikleri kullanmaları önerilmektedir. Aynı zamanda doğru koşullarda lastik saklama yapılmalı, araçlar uzun süre park hâlinde bırakılmamalıdır.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.