Kışlık Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kışlık Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilir

Kışlık lastik alırken dikkat edilmesi gereken, doğru ebat ve desenin seçilmesidir. Kış lastiği, kullanılacağı bölge koşullarına uygun desene sahip olmalıdır. Ebat olarak yalnızca araç üreticisinin önerdiği orijinal lastik ölçüleri içerisinden seçim yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, araç için uygun lastik tipini kullanmak da önemlidir. Binek otomobiller, 4×4 / SUV, hafif ticari araçlar ve kamyon tipi ağır araçlar için farklı yapıya sahip kış lastikleri geliştirilmektedir.

Kışlık Lastik Nedir? Kışlık Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Kışlık lastik hamur ve desenleri, kış koşullarında kullanım için özel olarak geliştirilmektedir. Tüm kış lastikleri, 7 derece ve daha soğuk hava koşullarında esnekliğini koruyabilen hamura sahiptir. Böylece düşük sıcaklıklarda güvenlik için gerekli olan yol tutuşu, frenleme, çekiş gücü ve viraj performansı sağlanmaktadır.

Bütün kışlık lastikler, yanak bölgesinde 3PMSF (3 Zirveli Tepe Kar Tanesi) sembolünü taşımaktadır. Bu sembol, lastiğin bağımsız kuruluşlar tarafından test edildiğini, 0 derece altı sıcaklıklarda, karlı zeminlerde yeterli çekiş gücünü sağladığını göstermektedir. Lastiklerde M+S işaretlemesi ise sırt deseninin çamurlu ve karlı zeminlerde ilerlemeye uygun olduğunu göstermektedir. 3PMSF sertifikasına sahip her lastikte bu işaretleme de yer almaktadır.

Kış lastikleri, desen tasarımlarına bağlı olarak farklı sürüş koşulları için daha uygun olabilmektedir. Diş aralıkları daha geniş olan ve kar lastiği olarak bilinen ürünler, yoğun kar yağışı görülen bölgeler için önerilmektedir. Bununla birlikte; yoğun buzlanmanın görüldüğü koşullar için çivili lastikler üretilmektedir.

Kışlık Lastik Nasıl Seçilir?

Kışlık lastik seçimi yaparken üretici markaların sunduğu teknik açıklamalar yarar sağlamaktadır. Bununla birlikte lastik etiket değerleri, ürünlerin ıslak zemin performansı, yakıt verimliliği ve dış dönme gürültüsü değerlerini göstermektedir. Kış lastiği seçimi için markadan ziyade desen tasarımı dikkate alınmalıdır. Sürüş yapılacak iklim koşullarına ve araç tipine uygun ürün seçilmelidir. Online lastik satış platformlarında bu ürünlerin açıklamaları ve teknik özellikleri, şeffaf olarak karşılaştırılabilmektedir.

Kış Lastiği Etiket Değerleri Önemli mi?

Kış lastiği etiket değerleri üzerinde ıslak zemin performansı kategorisi, ürünün ıslak zemin koşullarındaki fren ve yol tutuş performansına işaret etmektedir. Özellikle sürüş yapılacak bölge, yağmurlu ise etikette A’dan F’ye sıralanan bu değere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Dış yuvarlanma gürültüsü, lastik etiketleri üzerinde desibel cinsinden ve görsel olarak ses dalgaları şeklinde gösterilmektedir. Bu değer, lastiğin araç dışına ne kadar gürültü yansıttığını gösterir. Gürültü seviyesi değerleri düşük de olsa kışlık lastikler, geniş diş aralıkları nedeniyle her zaman yazlık lastiklerden daha gürültülüdür. Dönme / yuvarlanma direnci değeri ise yakıt tüketimi üzerinde etkili olmaktadır. Ancak kışlık lastikler için bu değer geri planda kalabilmektedir.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.