Lastiklerin Kullanılması

Oto lastik vasıtaları taşıyan, fren yapıldığında ve viraj alınırken otoların güven içerisinde yola tutuşunu sağlayan, keyifli ve güven içerisinde yolculuklar için, yolun niteliğine bağlı olmaksızın sevdiklerinizin ve sizin güvenliğini sağlayan taşıtın en ciddi parçalarındandır. Uzun ve şehirler arası yollar da bilhassa fazla hızlı araç kullanımında oto lastiklerin yol tutuş performansı oldukça iyi olmalıdır ve bunun gibi uzun yolculukların bir işkence değil de keyif biçimine gelebilmesi yine otomobillerin lastikleri sayesinde olmakta. Tüm bunların sağlanıyor olması sizlerin oto lastiği satın alacaksanız çok dikkat edeceğiniz özelliklere ve yapacağınız ödemelere bağlı olmaktadır.

İlk olarak merak edilmekte olan soru lastik nasıl incelenmiş olmalıdır. Lastik J.B Dunlop’un oğlunun 3 üç tekerli bisiklet için tasarladığı lastik modeli ile hayatımıza girmiştir ve artık geliştirilerek bu günlerde otomobillerimizde kullandığımız lastikler elde edilmiştir. Çadırlar için kullanılan kumaş benzeri bezlerin ilkel jantların üstüne çiviler ile çakılarak içlerine hava basılmasıyla üretilmiş ilk teker modeli Goodyear firmasının kauçuğu kükürt ile pişirip biçimlendirmesi ile lastik iyice gelişmeye meyil eder. Daha sonra bu üretilen tekerleri optimize etmek için çelik ile katkı yapılmıştır. Ve bu günlerde sizlerin ve sevdiklerimizin güvenliğini sağlayan araçlar için en mühim parçalar arasında yer almaktadır. Yaşadığımız dönemde oto lastiği kauçuk, kord bezleri ve çelik kuşak teller ile türlü kimyasal maddelerin bir araya getirilmesinden meydana gelmiştir.

Lastik sırt, omuz, yanak, topuk bölgesi, damak teli, karkas yapı, kuşaklar ve astar benzeri bölümlerden oluşur. Sırt; tüm lastikleri yolla temas etmesini sağlayan en üst bölgesidir. Lastiğin sırt kısmındaki oluklar yağmur suyunu tahliye etmeye, dolu blok bölgesi ise yol tutuşa ve fren gücünü aktarmaya yarar. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılmaktadır. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi arasında kalan bölgesidir. Yanak yardımıyla arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta münasebet eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üzerinde gerekli esnekliği sağlamaya yarar. Karkas yapı; damak teli ile lastik içinde iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara diyoruz. Çelik ve bez olan çeşitleri bulunmaktadır. Astar; hava sızdırmazlığını verici kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için mühim parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik için neler ciddi bir şeydir nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara kafamızda yanıtlar bulduk.

Bir de oto lastik konusu için özenli davranılması gereken bir öteki husus jant konusudur. Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre uygun jant seçimi yapılır. Jant seçimi için eğer tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir 6 5 yahut 5.5’lik jantları seçmek benzeri bir genişliği vardır. Nihai tüketicilerin bir çoğu lastik yanağındaki sembollere pek bakmaz. Markanın yanında bulunan bu gibi bilgilerde mühim bir şeydir. 186 65 R 15 85H TL yazan lastikte 185 sayısı lastiklerin taban genişliğini, 65 değeri bizlere lastiğin kesit oranını 15 olan değeri de lastiklerin jant çapını, R lastiğin beden yapısını, 85 yük endeksini H sürat limitini belirtmektedir. Bundan böyle araç lastiklerinizin yanak bölgesine baktığımızda boş gözlerle değil de bilgi ile dolu olan gözler ile bakabiliriz. Lastiğimizin olabildiğince uzun ömürlü ve yüksek performanslı kullanılabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük miktarına müsait oto lastik seçimi, araba hızı, yolların ve mevsim şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunların sağlanmasına karşın uzun yolculuklarda otomobilinizin lastikleri patlarsa nasıl değiştirileceğinin tüm araç sahipleri sebebi ile biliniyor olması gerekir. Eski lastikleriniz; bijon anahtarı yardımıyla çıkarılıp %100 çıkarılmadan kriko ile araç kaldırılır. Patlayan lastik takılı olduğu aks dan ayrılmalıdır ve küçük lastik yada stepne takılır. Bu sayede seyahate devam edilebilir. Patlayan lastikler bundan sonra değişmesi gereklidir. Arabalarda 4 lastiğin birden değiştirilmesi önerilir. Fakat böyle pozisyonlarda bir lastik de alınabilir. Lastik satın alımında lüzumlu özeni gösterdikten sonra yeni araç lastiğinizin keyfini çıkartın.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.