Nokian Lastikleri Karbon Siyahı Projelerinde Yer Alıyor

Nokian Lastikleri, ömrünü tamamlamış lastiklerden elde edilen karbon siyahının kalitesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir projeye ortak oldu. Windspace Group A/S tarafından koordine edilen ve Danimarka Eko-İnovasyon Programı tarafından ortaklaşa finanse edilen bu iki yıllık proje, Nokian lastikleri, Environmental Waste International, Kiso A/S ve Danimarka Teknoloji Enstitüsü (DTU) dahil olmak üzere çeşitli katılımcıları içermektedir.

Proje Hedeflerinde Nokian Lastikleri Hangi Role Sahip?

Bu araştırma projesinin temel amacı, geri kazanılmış siyah karbonun özelliklerini geliştirerek daha geniş çapta kullanılmasını sağlamaktır. Nokian lastikleri projedeki özel rolü ise hammaddelerin istenen özelliklerini belirlemek ve üretilen malzemeler üzerinde testler yapmaktır. Lastikleri daha sürdürülebilir hale getirmeye kendini adamış bir şirket olarak Finlandiya menşeili lastik üreticisi Nokian, geri dönüştürülmüş karbon siyahı hakkında daha derin bir anlayış kazanmayı amaçlamaktadır.

Oto Lastikler için Geri Dönüşümün Artırılması

Nokian Lastikleri uzun yıllardır sürdürülebilirlik hedeflerini aktif olarak takip etmektedir. Şirket, 2022 yılında oto lastikler için üretimde geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemelerin kullanımını artırma taahhüdünün bir parçası olarak yeniden üretilmiş çeşitliliği tanıttı. Nokian lastikleri, 2030 yılına kadar hammadde tedarik zincirine 50% oranında geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzeme dahil etme hedefine ulaşmayı amaçlamaktadır.

Nokian Lastikleri ile AB Sürdürülebilirlik Hedeflerine Katkı

Lastiklerde ve diğer kauçuk ürünlerde geri dönüştürülmüş karbon siyahı kullanımının artması, Avrupa Birliği (AB) tarafından belirlenen sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumludur. Nokian lastikleri için projeye katılım, sürdürülebilir uygulamaları ilerletme ve AB’nin sürdürülebilirlik girişimlerini destekleme konusundaki kararlılığını göstermektedir. Nokian, endüstri ortaklarıyla iş birliği yaparak, oto lastik endüstrisinde test edilebilecek ve standart hammaddeler ve geleneksel kaplanmış malzemelerle karşılaştırılabilecek gelişmiş geri dönüştürülmüş siyah karbon geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çaba, lastik sürdürülebilirliği ve kaynak optimizasyonunda daha fazla ilerlemenin önünü açmaktadır.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.