Oto Lastik ve Otomobiller

Taşıtların lastikleri, kauçuk, kord bezi, çelik teller bu gibi oldukça çok ham maddeden oluşur. Lastik imal edenler sebebi ile belirtilmiş yük taşıma kapasitesine uygun olarak kullanılmalıdır. Sebebiyse, vasıtanın yük dengesinin eşit olarak zemine doğru yaymakta, bu sayede vasıtanın dengesini de sağlıyor. Özellikle yüksek hızlarda yol tutuş ve denge sağlanması önemli bir problemdir. Aynı sürede fren sırasında da lastiklerin yol tutuş performansı devreye girerek, arabanın savrulma miktarı da oto lastikten etkilenir. Oto lastik ömrü ortalama olarak beş sene olduğu söylenir. Yol tutuşu, virajlarda ve hızlanmalarda yol tutuş ve çekme özelliklerine bakılarak gözlemlenir. Lastiklerin çıkardığı sesler de sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Lastiklerin kontrolü sırasında tork kullanılarak bijon ve somunlar sıkıştırılmalı ve sağlamlığı yapılmalıdır. 5 yıldan fazla kullanım sağlanması için müsait şartlarda kullanım sağlamalı, sıklıkla lastik kontrolleri yaptırmalı ve mevsimsel koşullara müsait oto lastik seçimi yapmak gerekir. Lastik ve jant seçiminde görüntünün uygunluğundan ziyade araca müsait ebatta seçim yapılıp yapılmadığı önem gösterir. Bu seçimler aracın güvenliğini sağlamada etkilidir. Lastik kontrollerinin, araç bakımı ile birlikte titizlikle yapılması hem güvenliği, konforu hem de yakıt tasarrufunu sağlıyor. Bunun üzerinde kullanım tavsiye edilmemekle birlikte bu süre kullanıma bağlı olarak kısalabilmektedir. Lastiklerin kullanımı sırasında gözlem yapmak mühimdir. Aracın kullanımı sırasında yol tutuşu, titremesi, çıkardığı sesler, devinim sırasında çekme olup bulunmadığı gözlemlenmelidir. Bu ve benzeri birçok faktörün etkisiyle birlikte, bir uzmana danışılması, değişim hakkında düşünce verecektir. iklim şartlarına müsait lastik kullanımı da mühimdir. araç lastiği, araca birçok farklı işlev kazandırır. Bu işlevlerden birileri yol tutuş, güvenlik, devinim kabiliyeti ve dengedir. Aracın üreticisinin özgün oto lastik özellikleri hakkında uyarılarına uyulduğu, mevsimsel değişimlere müsait lastik kullanıldığı ve sık sık lastik kontrolleri yapıldığı sürece lastiklerde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Subap kapaklarının da kapalı olması gerekir. Kauçuk, kord bezi ve çelik konstrüksiyonlarla oluşturulan lastikler, arabanın hem hareketinde hem de durmasında etkilidirler.

Otonun virajlarda ve hızlanması sırasında sarsıntıyı azaltarak konforlu yolculuk yapılmasını ve güvenli yol tutuş özelliğinin sağlanmasını gerçekleştirirler. Direk yüzeyle bağlantı kuran lastikler vasıtanın her çeşitli özelliğinin zemine direk yansıtılmasını sağladığından, sürücü kontrolünü araca direk yansıtmaktadırlar. Oto lastiklerin tüm bu özellikleri düşünüldüğünde güvenli bir yolculuğun sağlanmasında lastik seçiminin ne kadar önemli olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Otomobilinize oto lastik tercihi evvela araç için üreticinin önerdiği özgün lastik özellikleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca lastiklerin diş derinliği, mevsime müsait olup bulunmadığı, çapı, kesit genişliği, yanak ve sima bilgileri ile en iyi yük nakil ve sürat kapasitesi benzeri bilgiler de dikkate alınmalıdır. Oto lastiklerin ve yedek lastik havalarının 15 günde bir denetim edilmesi gerekebilir. Uzun yola çıkılacaksa yedek lastiğin havası muhakkak denetim edilmelidir. Lastik havalarının değerleri yük taşımada, hızlanma sırasında ve mevsimsel koşullarda mühimdir. özellikle kış aylarında lastik havası indirilmemeli, buzlu ya da bozuk yollarda lastik havaları düşürülmemelidir. Otomobil yüklü iken lastik havası yükseltilmelidir. Böylece otonun yol tutuş gücü etkili şekilde sağlanır. Hızlanma ve dönemeç alma sırasında yol tutuşu sağlar. özellikle araç dönemeç alırken lastiğin uygunluğu sayesinde savrulma engellenirken iyi bir yol tutuş sağlanarak güvenli bir yolculuk gerçekleştirilmiş olur. Oto lastik, otonuzun vazgeçilmez parçalarından biridir. Taşıtın, yol tutuşunu, dengesini sağlar. En önemli özellikleri aracın kalkışını ve duruşunu sağlamak, otonun hızlanması durumunda etkin yol tutuşu sağlayarak dönüşlerde ya da düzgün harekette dengesini korumak, yolun cinsine bağlı olarak aracın sarsıntılarını engellemek ve tüm bunlar sayesinde konforlu ve rahat bir yolculuk sağlamaktır. araç lastikler sayesinde direk yol ile bağlantı kurar. araç güvenliğinde ve yakıt tasarrufunda kullanılan oto lastik cinsi mühimdir. Lastik seçiminde evvela satın alınan aracın müstahsil firmasının tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. sebebiyse lastikler ebatları, diş genişliği ve lastik basınçları araçlara özeldir. Lastik değiştirilmesinin lüzumlu olduğu durumlar diş genişliğinin minimuma indiği durumlar, lastiğin sivri bir cisim ya da yüzey yüzünden delinmesi, lastiğin kauçuk yapısının zedelenmesi, oto lastik ömrünün dolması benzeri birçok olaydır.

Oto lastik değişimleri diş genişliği 1, 6 metre olduğunda yapılmalıdır. Kış lastiklerinde ise müsait diş genişliği 3mm’dir. Bu değerler bir uzman yönünden takip edilmelidir. Lastik havası taşınan yük durumu, mevsimsel koşullar ve günlük kullanıma müsait olarak ayarlanmalıdır. Lastik havası en az iki haftada bir denetim edilirken tıpkı anda yedek lastiğin kontrolleri de tıpkı şartlarda yapılmalıdır. Yedek lastik kullanıma hazır tutulmalıdır. Lastik kontrolünde dikkat edilecek en önemli nokta yol tutuş, devinim, sürat alma benzeri birçok faktörü etkileyen özelliklerinin sayılan bu faktörlere müsait olup olmadığının sürekli olarak gözlenmesidir. Hava şartlarına elverişli olarak kullanımı yol tutuş ve güvenli bir seyahat sağlanması için gereklidir. Lastik havalarının sıklıkla denetim edilmesi gerekir. yöntemler buzlu ya da karlı olduğunda hava basıncı indirilmemelidir. Lastiğin uzun ömürlü olması için bozuk yollarda yüksek sürat yapılmamalıdır. Oto lastik kullanımı sırasında kaldırım ya da sivri yüzeylerden irak durulmalı, kış lastiklerinde hariç derinliğin üç mm’den az olmamasına dikkat edilmelidir. Lastik kontrolünün sık sık yapılması da gereklidir. Oto lastik kullanımında en önemli noktalardan bir tanesi de mevsime müsait lastik kullanımıdır. Kış lastiklerinde oto lastik diş derinliği müsait olmalıdır. Diş derinliği 1, 6 mm’ye düşüş gösteren lastiklerin ise değiştirilmesi zorunludur. Lastik ömrü kullanıma göre değişmekle birlikte ekseriyetle en iyi 5 yıldır. 5 sene ya da daha fazla kullanılması durumunda ise yılda bir lastik kontrolü yapılması gerekebilir. Lastik kontrolleri uzman kişiler yönünden yapılmalıdır. Şahsi kullanım sırasında da lastiklerin özellikleri takip edilmelidir. Yol tutuş gücünde meydana gelen negatif değişmeler, lastik sesleri, çekiş gücü benzeri özelliklerindeki farklılıklar var ise, bir lastikçinin kontrol etmesi zaruridir.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.