Nokian Lastik Testi Kapasitesini Arttırıyor

Lastik kullanımını daha güvenli ve daha verimli hale getirmek için üreticilerin ürün geliştirme sürecinde ince eleyip sık dokuması gerekiyor. Yeni fikirleri pazara daha hızlı ulaştırmada testlerin de önemli rolü bulunuyor. Nokian, bu nedenle daha fazla otomasyona ve yüksek teknolojiye sahip test merkezi için yatırım yaptı. Test kapasitesini yeni bir seviyeye yükselten merkez, Nokian ağır vasıta araç lastikleri geliştirme sürecinde kullanılacak.

Nokian Heavy Tyres’ın Geliştirme Müdürü Matti Kaunisto: “Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle inşaat sürecinin birçok aşaması uzaktan yönetildi. Bu tür bir esnek problem çözme, tüm inşaat projesi için tipikti ve bizi programa bağlı tuttu. Bunu mümkün kılan tüm ekip için şapka çıkartın!”

“Testin Yerini Hiçbir Şey Tutamaz”

Lastik geliştirme sürecinde; testler, tasarım hesaplamalarını kanıtladığı (veya çürüttüğü) ve tasarımcılara önemli geri bildirimler sağladığı için çok önemlidir. Bu nedenle, yaklaşık 4000 m2’lik yeni tesis ile hem test miktarı hem de kalitesi açısından büyük gelişme sağlanması amaçlandı.

Nokian Heavy Tyres’ın Ar-Ge Direktörü Kalle Kaivonen: Örneğin; tambur testi kapasitesi önemli ölçüde arttı. Ürün geliştirme süreci ve orijinal ekipman süreçleri artık çok daha verimli. Eklenen kapasite sayesinde testlerdeki daha önceki darboğazlar ortadan kaldırıld ve gelecekteki yatırımlar için artık bolca kapasite var!”

Nokian Talep Üzerine Testler Dahi Gerçekleştirebilecek

Yeni Nokian tesisinin bir amacı da taleplere cevap verebilmek. Kurulumdan ölçümlere, 3D taramadan basınç testlerine dek tüm süreç, verileri verimli bir şekilde sağlamak için optimize edilmiş durumda. Kaivonen, herhangi bir ürün geliştirme ekibinin Nokian’dan farklı türde testler ve analizler talep edebileceğini söylüyor. Nokian’ın geniş bir yelpazede farklı analizler ve derinlemesine bilgi sağlayabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtiyor.

Lastik Verileri Dijital Olarak Elde Edilebilecek

İş ergonomisinde, eski tesislerden amaca yönelik inşa edilmiş tesislere dönüşüm muazzam seviyede. Nokian’ın yeni test merkezinin tasarımında, lastiklerin ve jantların güvenli ve ergonomik kullanımına özel önem verildi.

Matti Kaunisto: “Şimdi her şey daha net bir şekilde düzenleniyor. Bu, işi daha güvenli ve daha konforlu hâle getiriyor ve tüm ekibin moralini açıkça artırıyor. Lastik kesit verileri, test ve Ar-Ge ekipleri arasında herhangi bir fiziksel temasa gerek kalmadan dijital olarak elde edilebiliyor.”

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.