Bridgestone “Susym” Lastik Alanında Devrim Yaratıyor

Bridgestone, moleküler düzeyde kauçukları ve reçineleri bağlayan dünyanın ilk ppolimeri olarak tanımladığı bir materyal geliştirdi. “Sustain, Symphony ve Symbiosis” (Sürdürmek, Senfoni ve Sembiyoz) kelimeleri bir araya getirilerek bu materyale “Susym” ismi verildi. Japon lastik üreticisi Bridgestone’un açıklamasına göre; bu “yeni nesil” polimer malzemesi, lastik materyali olarak kullanım kapsamını aşan çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek. Bridgestone, ürününün şirketin  Mayıs 2018’de tanıttığı  “yüksek mukavemetli kauçuğun” bir sonraki adımı olduğunu söyledi.    

Bridgestone Susym Delinse Dahi Kolayca Onarılıyor

Bridgestone, şeklini değiştirebilmesine rağmen; tek bir noktaya güçlü kuvvet uygulandığında materyalin delinmelere karşı dirençli olduğunu söylüyor. Şirket, bu özelliğinden dolayı; “Susym”in yüksek mukavemetli kauçuk ve lastik malzemeleri dışında çeşitli uygulamalar için de kullanılacağını öngörüyor. Şirket, ürünün geri dönüştürülebilirlik ve tamir edilebilirlik özellikleri sunduğunu da belirtiyor. Yeni materyal, delinmesine rağmen; ısı uygulanarak kolayca tamir edilebiliyor. Japon lastik üreticisi, Susym’in hasar görse bile birçok kez geri dönüştürülebilen yeni bir kauçuk malzemesi olarak kullanılmasını öngörüyor.

Bridgestone SusymDüşük Sıcaklıklara Karşı Dayanıklı

Susym, aynı zamanda; düşük sıcaklıklarda sertleşen ve kırılgan hale gelen geleneksel kauçuğun aksine, soğuğa karşı dayanıklı. Şirketin açıklamasına göre; materyal, düşük sıcaklıklarda bile kauçuğun esnekliğini koruyor; darbelere karşı direnç oluşturuyor ve kauçuğu düşük sıcaklıkta kullanım için uygun hale getiriyor. Bridgestone, lastik alanının dışında da kullanılabilen bu materyali toplum için “devrim niteliğinde” bir buluş olarak tarif ediyor. Bridgestone’a göre Susym, yukarıda belirtilen alanlarda performansı arttırırken; kauçuğun esnekliğini ve reçinenin dayanıklılığını koruyabiliyor.

Bridgestone Konsept Lastiğini Sergiledi

Bridgestone, “Bu özellikler, Susym’i lastikler dışındaki çeşitli alanlar için son derece uygulanabilir kılıyor ve bu nedenle toplumumuzda ‘sembiyoz’ sağlayabilen devrim niteliğinde yeni bir malzeme.” açıklamasında bulundu. Şirket ayrıca, Tokyo Motor Show 2019’da “sayısız Susym fonksiyonlarını ve malzemelerini” kullanan bir konsept lastik sergiledi. Şirket, web sitesinde, malzemenin özelliklerinin bazı önemli noktalarını gösteren kısa bir video yayınladı.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.