Oto lastikler ile fiyat meselesi

Lastik Fiyatları

Lastik Fiyatları

Araç lastikleri, araçlarda yere temas eden kauçuk, krod bezleri ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin çok sayıda şekli bulunmaktadır ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri ayrı ayrıdır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun çünkü kullanılan materyallerin, daha esnek, soğuğa sağlam ve yol tutuş niteliğinin diğer türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler olmaktadır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ucuzdur.

Lastikler de aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunur. Bunların içinde en fazla ciddiyet verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 Tl den başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmakta. Ancak, iktisat seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından önce güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. nedeni ise aracın yere münasebet eden tek parçası lastiklerdir ve vasıta güvenliği için en ciddi kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, ani frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması mühimdir. ters durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. ancak, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir.

Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek için, hiçbir kriter bulundurmadan, araç özelliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk sebebi ile bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Böylelikle hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki kişilerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal açıdan hem manevi manada kayda değer boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca elverişli lastik seçimi, fiyatı ne olursa olsun göz ardı edilmemeli.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.