Lastik Makalesi

Lastiğin zemin ile temasta olan kısmına sırt yada taban, lastikle ilgili bilgi olan kısmına yanak, janta takılan kısmına damak, yanak ve sırtın birleştiği yere de omuz adları verilmiştir. Lastik’lerinin ‘’dot’’ adında tarih işaretlemesi vardır. Lastiğin üretim haftası bu işaretlemenin sonucunda öğrenilir. Lastiğin yanağında yer alan bu bilgi ‘’dot’’ harfleri ile işlenir. Lastiğin üretim tarihini anlamak bu sayede oldukça basit hale gelmiştir. Markalamanın son 4 rakamı size istediğiniz cevabı verecektir. Son 4 rakamı 1207 olan lastik 2007 yılının 12’inci haftasında üretilmiş anlamını taşımaktadır. Müsait şartlarda muhafaza edilmiş lastiklerin raf ömürleri en az 5 sene olarak belirlenmiştir. Lastiklerin fren mesafesi zeminin özelliğine, lastiğin özelliğine havanın özelliğine, aşınmaya ve sertleşmeye bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Lastik üretiminde kullanılan materyaller oldukça kuvvetlidir ve tüm materyaller arka kazanılabilir. Ancak sadece oto lastik üzerindeki aşınmadan ötürü atılan lastikler tekrar kullanıma sokulmak için bir depoda toplanır ve tekrar satışa sunulmakta. Ancak bu satış araçlar için değil oyun noktayı salıncağı ve iskelelerde gemi tamponu olarak yapılır. Günümüzde lastik, konforumuz ve can sağlımız için önemli bir yere sahiptir.

Kasım 2012 tarihi ile birlikte Avrupa birliği tüm lastikler için mecbur etiket uygulaması başlatmıştır. Yol tutuşu, hariç gürültü ve yakıt tüketimi hakkında standart bilgi sağlamak amacı ile başlatılan bu uygulama ile tüm lastikler mecbur etikete sahip olmak zorundadır. Ancak bu uygulama SUV, kamyon lastikleri ve binekler için uygulanıyor ve kaplama lastikleri, yarış lastikleri, yedek lastikler bu uygulamanın dışında yer almaktadır. Bu etiketler tüketicinin lastiklerini seçerken bazı önemli bilgileri görmesini sağlıyor. Oto lastik aracın en önemli parçasıdır. Bu parçaların maksimum şekilde seçilmiş olması gerçekten önemlidir. Türkiye’de özellikle aşırı, karmaşık ve hızlı bir trafik olduğu için iyi seçimler oluşabilecek sorunlarda hem aracı, hem de araç sahibini koruyabilir. Bu öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Aracınıza lastik alırken dikkat etmeniz gereken belirli kurallar vardır. Bunlara muhakkak bakmanız gereklidir. Evvela arabanıza göre doğru lastiği seçmeniz gereklidir. Bunlarda nominal kesit genişliği, kesit oranı, radyal lastik olup olmadığı, jant çapı, yük endeksi, sürat sembolü gibi önemli özelliklere muhakkak dikkat etmeniz gerekebilir. Çünkü bu özellikler her otomobilde farklı olabilir. Bunlara dikkat edip doğru lastiği seçmeniz arabanızın daha iyi yol almasında aşırı işe yarayacaktır. Lastiğin görevi aracın o büyük yükünü taşıyarak devinim etmesini sağlamaktır. Fabrikaların etiketini lastiğin üzerine yazması gerekebilir, yada lastik ile birlikte tüketiciye sunulmalı. ayrıca lastik değerlerinin iletişim materyallerinde bulundurulması bir zorunluluktur. Bayilerin yapmakla mecbur olduğu şeyler ise; lastik etiketinin lastik üzerinde bulundurulması yada tüketiciye beraberinde sunulmasıdır ve etiketin satış noktası mutlaka görülebilir olmalıdır. Otomobilinize göre farklı desenlerde oto lastikler bulabilirsiniz. Lastik alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında; dönme direnci, lastiğin aşınma hızı, yapabildiği kilometre gibi özelliklerde sizi sağlıklı sonuçlara ulaştırabilir. Taşıt ile yol arasındaki bağlantı kaynağı olan lastikler çeşitli kimyasalların, çelik tellerin, kauçuğun ve kord bezinin bir araya gelmesinden oluşan bir üründür.

Lastik üretiminde kauçuk kullanımı 18.yüz yılın başlarında kullanılmaya başlandı ve kauçuk tıpkı sürede silgi ve hortum yapımında da kendini göstermiştir. Önemli görevlere sahip olan bu lastikler aracın tüm yükünü üzerlerinde taşımaktadırlar. Yazlık ve kışlık olarak ayırdığımız oto lastik mevsim koşullarına göre yaşamımızda yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz ortam 7 derecenin altında bir sıcaklığa sahipse kar lastiklerine ihtiyacımız olur. Bunun çünkü yaz lastiklerinin yedi dereceye düşmesi ile rahatça sertleşe bilmesidir. Hayatımızı tehlikeye atmamak için doğru lastiği doğru sürede kullanımı oldukça önemlidir. Karlı zeminde yaz lastiği ile sürüş yapmak direksiyon hâkimiyetini güçleştirir, yol tutuşunuzu yavaşlatır, frenleri mesafenizi uzatır ve kazaların olması kaçınılmaz hale gelir. Kış lastikleri normal lastiklere göre daha yumuşak bir yapıya sahiptir. tasarımı karda ve buzda tutunmaya göre üretilmiş daha derin ve keskin dişlere sahiptir. Kış lastikleri maksimum performansı yeni iken gösterirler çünkü henüz sertleşmemiş yumuşak bir yapıya sahiptirler. günümüzde araçların can damarı haline gelmiş olan lastikler aracınızı zeminden kesen önemli bir buluştur. ayrıca lastikler otomobilin direksiyon yönlendirme sistemiyle devinim eder. Motordan gelen gücü ileriye doğru yâda geriye doğru olarak yönlendirir. Böylesine güçlü ve önemli olan parçanın maksimum şekilde seçilmiş olması muhakkak aşırı önemlidir. Her araçta lastiklerde seçilecek bazı detaylarda vardır. Bunlar ön düzen ve balans ayarları ve lastik hava basınç ayarı gibi hususlardır. Bunlarla birlikte araç kullanımında oluşacak hasarları engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı özelliklerde vardır. Örneğin bozuk ve çukur olan yolda dikkatsizce hareket etmeniz hem lastikleri zedeler hem de arabanın amortisörlerine zarar verir. Böylesine fena durumlardan kaçınmanız gerekebilir. Elinizden geldiğince yavaş ve sakin otomobil kullanmanız gerekirken çukur ve girintilerde kesinlikle fren yapmayınız. Bu sebeplerden ötürü oto lastiğinizde zedelenmeler oluşabilir. Bunlara dikkat ederek güvenli bir yolculuk için doğru seçim yapılmalıdır. Oto lastik konusu hakkında bir sonraki yazımız oto lastik saklama ile ilgili olacaktır.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.