Otolarda Jant Kullanımı ve Oto Lastikler Hakkında

Jantların ve Lastiklerin Otomobillere Uyumu; Her türlü oto lastik markalarını ve desenlerini kataloglarımız da bulabilirsiniz. Otomobil lastikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için dilerseniz internet sitemizi gözden geçirebilir isterseniz işyerlerimize bizzat gelebilirsiniz. Bu makalede müşterilerimize kış aylarında oto lastik kullanımının sürüş üstündeki etkilerinden bahsedeceğiz. Herşeyden önce şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üzerinde büyük ölçüde etkisi vardır.

Kar lastikleri havanın 7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda sizin ve vasıtanızın güvenli sürüş verebilmesi için kullanılır. Peki, niçin 7 derecenin altında diyoruz? fakat hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler dahilinde kullanılan parça yapısının farklılığı dolayısıyla istenen verimi vermez ve iyi yöntem tutuşu sağlamaz. Eğer kış şartlarında yazlık oto lastik kullanımına devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme nedeni ile karlı ve ya buzlu yollarda fren mesafesi uzar ve güvenli sürüş elde etmeyi engeller. Yaz lastiği kullanan vasıta sürücüleri hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir durum oluşturabilir. Yaz lastiklerini kış koşullarında kullanmaya çalışan oto sahiplerinin direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler tercih edilen şekilde yola aktarılmaz. Bu sebeple oto sahiplerinin otomobil hâkimiyeti azalır. Bu hallerde ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına sebep olabilir. küçük Önce de belirttiğimiz bunun gibi fren mesafesi de çok ciddi ölçüde artarak aniden durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline cevap vermeyip vasıtanın savrulması sonucunda kazaya neden olduğu bilinir. Oto sahipleri arasında isimlendirilen toplu bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynayıp, basıncı düşürerek aracın yol tutuşunun daha iyi olacağını düşünürler. Tersine bu vaziyet yüzde yüz yanlış bir hareket tarzıdır ve düşünüldüğü gibi oto lastiklerin yol tutuşu fazlalaşmaz. Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi vasıta dengesinde de bozukluk yaşanmasına sebep olabilir. Bu hal ise aracın ağırlığının lastikler üstünde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da düşecektir. Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zamanımızda kullanılan araçlarda bir hayli çeşit jant görüyoruz. Bunun nedeni oto sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de görünümüne katkı sağlamış olabilir. Mahsusuyla coupe arabalarda gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha sınırlı hasar görmesini sağlayabilir. Doğru seçilmiş oto lastiklerin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha problemsiz olduğu bilinir. Bazı jantlar otomobilin fren disklerinin soğumasına birlikte yardımcı olmaktadır. Öncelikle otoda balatalar yoğun şekilde ehemmiyetlidir o sebepten seçeceğiniz hafif alaşımlı alüminyum jantlar iyi bir marka veya oto üreticilerinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına çok dikkat edilmelidir. Tüm araçlar bozuk yollarda oldukça dokunca görmektedir. Bu yüzden kaliteli bir jant satın alınması bu yönde çok önem arz eder. Hem aracınızı korumuş olabilir hem de sık sık bakım ve onarımla uğraşmayıp tasarruf etmenize yaramaktadır. Bilinmemiş marka bir jant alıp sonraları daha fazla masrafa niçin olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın mazarrat görmesini engelleyen bir unsur olduğunu unutmayalım. Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su yada diğer bütün sıvılardan etkilenmez ve paslanmaz dır. Jant kullanan şahısların araçlarında daha sınırlı sıkıntı çıktığı görülmektedir. Bunun necip sebebi bilindik kaliteli ve araca müsait bir marka jant kullanılmasıdır. Jantlarınızı hususu ile birden bire karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım bu gibi sert cisimlerden ırak tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve memleket dışından ithal edilen jant modelleri bugünümüz piyasasında oldukça çokça çeşide sahiptir. fakat jant alırken TSE standartlarına elverişli olup olmadığına dikkat ediniz. Otomobil piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve üretici firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir başka dikkat edilmesi gerekli unsur ise seçim yapacağınız alüminyum jantların kilogramı, ölçüleri ve dizaynında yapılan ayarlar olabildiğince ciddiyet arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere metot açabileceğini hayal etmek zor doğrusu lakin kimi öyle anlar gerçekleşmektedir ki ölümle dahi sonuçlanabilecek kazalara davetiye çıkarır.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.