Kış Lastiği Kullanımı ve Saklanması

Bridgestone Kış Lastiği
Bridgestone Kış Lastiği

Bridgestone Kış Lastiği

Kış Lastiği Kullanımı ve Saklanması

Lastiklerimiz güvenlik açısından araçlarımızın can damarı diyebiliriz. Maliyeti pekte az olmayan lastiklerimizin de daha uzun süre dayanmalarını umarız elbette. Aslında küçük detaylara dikkat ederek lastiğimizin ömrünü uzatabilir ve güvenliği konusuna takılmadan gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. Bilindiği üzere yakın zamanda kış lastiğinidepolardançıkarıp ya da yenilerini alıp yaz lastikleri ile değişeceğiz. Bu işlemden sonra elimizde kalan lastikleri ne şekilde muhafaza etmemiz gerektiğini de bilirsek, lastiklerimizi tekrar kullanma zamanı geldiğinde aynı sağlamlıkta bulabiliriz. Tabi saklama koşulları konusunda kafa yormadan önce kış lastiği aldığımız firmanın araç lastik oteli hizmeti bulunup bulunmadığını sormayı ihmal etmiyoruz. Zira bazı firmalar sizin için lastiklerinizi küçük meblağlar karşılığında profesyonelce saklayabiliyor. Eğer böyle bir hizmet söz konusu değil veya parama kıyamıyorum diyorsanız onun da çaresi var.

Kış Lastiği Kullanım Aşaması

Kış lastiğinin kullanımı esnasında da dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Kış lastiği fiyatlarını zorla ödeyerek aldığınız lastiklerin ömrünü uzatmak gerekir. Öncelikle tekerlek ve dingil ayarlarınızın sağlıklı olduğu konunda elinizden geldiğince sık kontrol yaptırın. Ayrıca kar lastiğinin yol tutuşunu etkileyen balansa karşıda rot balans ayarlarınızı düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.  Kış lastiği kullanırken duruş ve kalkışlar çok mecbur kalmadıkça yumuşak olmalısınız. Ani gaza ve frene basış sonucunda ortaya çıkan güç, kış lastiği bile takılı olsa tekerlerimizin kaymasına sebep olacaktır. Bu kayma kontrolsüz bir güç doğuracağından, aracın güvenliği açısından tehlikeli olduğu gibi, kış lastiğinin normal şartlardan on kat daha fazla aşınmasına sebep olacaktır. Hareket esnasında sivri ve büyük taşların üzerlerinden geçmemeye park edeceğiniz zaman ise kış lastiğinin niteliğini bozacak maddelerin üzerinde durmamaya dikkat edin. Park etiğiniz yerde uzun süre kalacaksanız ve su birikintileri var ise daha uygun bir yer tercih edin.

Kış Lastiği Nasıl Saklanır

Öncelikle kış lastiği zaman bakımından en çok depoda duran lastiktir. Elimizdeki lastiklerimizi kesinlikle jant üzerinde iken saklamayın. Nemden ve rutubetten uzak olduğuna emin olun ve doğrudan güneş ışığı görmediğine dikkat edin ki tekrar kullanma zamanı geldiğinde kış lastiği sapasağlam görebilesiniz. Hatta kış lastiğinizi nem ve rutubet geçirmeyecek şekilde naylon veya benzeri bir örtü ile sararsanız daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.