Lastik Seçimi Neye Göre Yapılır

Lastik Seçimi Neye Göre Yapılır; Otomobil lastiklerinin kampanyalarının başladığı şu günlerde siz de lastiklerinizi mi değişimi istiyorsunuz? bilhassa kış aylarına girerken en doğru oto lastik kullanımı ve kış lastikleri konusu için bilgi mi almak istiyorsunuz? O halde bu yazıda, kış oto lastik kullanmak isteyenler için kısa bilgiler verecek ve nasıl seçim yapmanız gerektiği konusuna öncelik vereceğiz. Genel şekilde yapılan araştırmalara göre sürüş güvenliği açısından havanın 7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda üreticiler yönünden kış lastiklerinin kullanılması tavsiye edilir.

Kışın ve yazın oto lastik alımlarında dikkat çekici ilk farklılık; desen yapıları ve uygulanan malzemeler olmakta. Eğer kış lastiği alacaksanız önce aracımızın lastik ebatlarını bilmeliyiz. Bu ebatlar aracın teknik olarak belirtilen verilerine ve uygulanan jantlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ola ki otomuzun lastik ebatlarını bilmiyorsanız; otonuzda şu lahza bulunan lastiklerin yanak kısmından okuyabiliriz yada araçların ön iki kapısında, kapı içlerinde veya benzin deposunun kapağının arasında göreceğimiz etiketlerden de oto üreticileri tarafından tavsiye edilen oto lastik ve seçenek lastik ebatlarını öğrenirsiniz. Buradan bakarak en azından aracınızda kullanmanız gereken doğru lastik ebadını görüp oto lastik alımlarında buna uygun olarak seçim yaparsınız. Otonuzda kullanmamız gereken lastik ebadını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını üzerinde bulunan kristal işaretine yada mt.S ibaresine bakarak anlayabiliriz. Özellikle bu semboller var ise lastiklerinizin kış lastiği olup 7 derecenin altındaki hava koşullarında rahatlıkla kullanabilir ve güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Kış ayında doğru oto lastik kullanımı sürüş güvenliği ve konforu açısından epey bir önemli bir şeydir. Bilhassa yol tutuşu ve fren mesafesi konularında lastiklerden kaynaklanabilecek sorunlar trafikte mühim kazalar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hem kendimizi hem trafikteki başka sürücü yahut yayaları düşünerek kış aylarında kış lastikleri kullanmalıyız. Birden bire durmamız gereken pozisyonlarda, virajlarda, yokuşlarda yahut bayırlarda aracınız ile seyir ederken karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanmak kayma riskini büyük ölçüde önleyecek ve sürüş güvenliğini arttıracaktır. Şayet siz de kötü hava koşullarında trafikte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bizimle iletişime geçerek oto lastik fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Baharın tatlı esintisi kendini hissettirirken uzun yola çıkmak için planlar oluşturan müşterilerimiz için daha güvenli bir sürüş öneriyor ve yaptığımız lastik kampanyaları ile sizlere uygun fiyatlar ve uygun ödeme alternatifleri sunuyoruz. Bu yılın lastik kampanyaları ve seçeneklerini görmek için derhal kataloglarımıza göz gezdirebilirsiniz. Eğer lastik kampanyaları geçmiş ise gene sizler için uygun fiyatlarla alım/ satım hizmeti vermekteyiz. Araç lastikleri ile alakalı sık sorulan sorulardan bir tanesi olarak karşımıza gelen lastik etiketlerinin nasıl okunacağı konusu için sizler için biraz bilgi vermek istiyoruz. Etiketleme sistemi 2009 yıllında Avrupa Parlamentosu yönünden kabul edilmiş olup memleketimizde 2012 den bu güne kadar uygulanmaktadır. Bu yönetmelik Temmuz 2012 den itibaren üretilen bütün otomobil, ağır taşıt, ticari ve otobüs lastikleri için geçerlidir. Lastikte etiketleme sisteminin amacı; güvenli sürüşten taviz vermeden yakıt tüketimini ve lastik hariç gürültüsünü azaltarak ekonomik verimliliği ve etraf verimliliğini sağlamaktır. Bu sistem yardımıyla vasıta malikleri alternatifler meselesinde daha detaylı bilgi edinip lastik kampanyaları için araştırma yaparken eleme olanağına sahip olacaklardır. Etikete bakıldığında sol tarafta enerji verimliliği sınıflandırması yapılıyor. Yakıt tüketimini etkileyen yuvarlanma direncine göre A dan G ye bir sıralama yapılmakta idi. A ve G sınıfları arasındaki yakıt tüketimi farkı 100 km de 0.5 lt şekilde belirlenmiştir. Bu da yılda yaklaşık şekilde 80 ltlik bir yakıt tüketimine denk gelir. Etiketin sağ tarafında ise ıslak zeminde fren mesafesini gösteren yine A- G aralığında bir sınıflandırma mevcuttur. A, en kısa fren mesafesini G ise en uzun fren mesafesini göstermektedir. A ve g sınıfları arasındaki fren mesafesi yaklaşık şekilde 18 m.gibi bir uzunluğa tekabül etmektedir. Etiketin alt kısmında da lastiğin çıkarmış bulunduğu hariç gürültünün desibel cinsinden kıymeti yer alır. Lastik fiyatları alınacak lastiğin ebadına ve modeline göre farklılıklar gösterir lakin her ürün için lastik kampanyaları yapılıyor. Sitemizde markalarına göre ayırdığımız fiyatlandırmalara bakarak yaz yahut kış lastikleri için sorgulama yapabilir, lastik kampanyaları ve seçeneklerini görürsünüz. Farklı ve kaliteli hizmet anlayışını benimseyen personelimizle siz için en cazip fiyatları sunmaya ve lastik kampanyaları düzenlemeye devam ederiz.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.