Kışlık Lastikler Ne Zaman Takılır

Kışlık Lastikler Ne Zaman Takılır

Kışlık lastikler, soğuk hava koşulları için özel olarak geliştirilen bileşiğe sahiptir. Böylece 7 derece ve daha düşük hava sıcaklıklarında esnekliğini koruyabilmekte; yüksek yol tutuşu ve çekiş gücü sağlamaktadır. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde herhangi bir yağış görülmese de kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir. Yazlık lastikler, bu derecelerde esnekliğini yitirmekte ve sürüş güvenliği açısından risk yaratmaktadır. Aynı zamanda; kışlık lastik desen tasarımları da karlı, buzlu ve ıslak zeminler gibi koşullarda güvenlik sağlamaktadır. Geniş diş aralıklarına sahip bu ürünler, suyu daha iyi tahliye ederek suda kızaklama riskini minimize etmektedir. Bundan dolayı; hava sıcaklıklarının düştüğü yağışlı sonbahar aylarından itbaren kış lastiği kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kışlık Lastik Ne Zaman Zorunlu?

Her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kışlık lastik kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunluluk, şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan tüm taşıtlar için geçerlidir. Kış lastiği uygulaması tarihleri, ortalama hava sıcaklıkları dikkate alınarak 1 ay erkene çekilebilmekte ve 1 ay uzatılabilmektedir. Kışlık lastikler, aynı zamanda bazı şehirlerde de zorunlu tutulmaktadır. İllerde kış lastiği zorunluluğu ile ilgili kararları, hava şartlarına bağlı olarak valilikler belirlemektedir. Bununla birlikte; sürüş güvenliği açısından, herhangi bir zorunluluk görülmese dahi 7 dereceden düşük hava sıcaklıklarında kış lastiği kullanımı önem taşımaktadır.

Yazın Kışlık Lastik Kullanılır mı?

Kışlık lastikler, yaz lastiklerine göre çok daha yumuşak hamura sahiptir. Bu nedenle; yaz aylarında sıcak asfalt üzerinde sürüşte çok daha hızlı aşınacaktır. Bu lastikler, kış koşullarında kullanım için özel olarak geliştirilmiş bileşik ve sırt tasarımı ile sunulmaktadır. Yaz aylarında kış lastiği kullanımı, güvenlik açısından sorun yaratacağı gibi ekonomik de değildir. Hem lastik ömrü kısalacak hem de yakıt tüketimi artacaktır. İtalya gibi bazı ülkelerde yaz aylarında kışlık lastik kullanımı yasaklanmıştır. Bağımsız kuruluşların gerçekleştirdiği lastik testleri, bu lastiklerin yaz şartlarında düşük performans gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.