Yeni Nokian Hakkapeliitta R5 Kışlık Lastikler Tanıtıldı

Finlandiyalı marka, en sert kış koşulları için sunduğu Nokian kışlık lastik ürün yelpazesini güncelliyor. Seriye yeni eklenen Nokian Hakkapeliitta R5, binek otomobiller için sunuluyor. Lastik sırt desenin ikili blok tasarımı göze çarpıyor. Marka tarafından Double Block Grip teknolojisi olarak adlandırılan bu tasarım, sert kış şartlarında daha iyi yol tutuşu sağlıyor. Nokian kış lastiği, selefiyle kıyaslandığında %40 daha fazla blok sayısına sahip. Bunun sonucunda zeminle temas %4 oranında artıyor ve kaygan zeminlerde yol tutuş performansı yükseliyor.

Nokian Hakkapeliitta R5 Nasıl Çivili Lastik Etkisi Yaratıyor?

Nokian Hakkapeliitta R5 lastikler, aynı zamanda “Silent Touch” teknolojisi ile sunuluyor. Blokların sayısının arttırılıp blok boyutunun küçültülmüş olması, gürültü seviyesini azaltıyor. Marka, Nokian kış lastiği deseninin bu özel tasarımının hem konforu hem manevra kabiliyetini arttırdığını belirtiyor. Ürün, birçok yeni teknoloji ile geliyor ve çivi olmadan çivili lastik etkisi yaratabiliyor. Markaya göre yeni Nokian kışlık lastik bileşiğindeki mikro partiküller, çiviler ile aynı görevi görerek ek çekiş gücü yaratıyor. Aynı zamanda lastik aşındıkça bu partiküller lastik sırtının yüzeyine geliyor. Böylece yüksek yol tutuş performansı lastik ömrü boyunca korunuyor. Şirket, bu mikropartiküllerin hangi malzemeden yapıldığını sır olarak saklamaya devam ediyor.

Nokian Hakkapeliitta R5 Zorlu Koşullara Karşı Geliştirildi

Nokian Hakkapeliitta R5 lastiklerin sırtı üzerindeki kılcalların yoğunluğu, %10 oranında arttırılıyor. Yoğun kılcal ağı ile karda, buzda ve kuru asfaltta çekiş gücü yükseliyor. Birbirine kilitlenebilen 3D yivler, virajlarda ve keskin manevralar sırasında yol tutuşunu iyileştiriyor. Finlandiya menşeili üretici, kışın en tehlikeli koşullardan birinin de sulu kar olduğunun farkında. Bundan dolayı yeni Nokian kışlık lastik deseni, sulu kar ve suda kızaklamaya karşı direnç sağlamak üzere geliştirildi. Lastiğin merkezinden omuz bölgesine uzanan yüksek hacimli oluklar; sulu kar, su ve çamuru hızla tahliye edebiliyor.

Nokian Kış Lastiği Yakıt Tüketimini Nasıl Azaltıyor?

Yeni Nokian kış lastiği, aynı zamanda hareket ederken daha az enerji harcamasını gerektiren “Green Trace” isimli özel doğa dostu bir kauçuk bileşiği ile geliyor. Nokian Hakkapeliitta R5, düşürülmüş dönme direnci sayesinde yakıt tasarrufu sağlıyor. Bileşik, aşınma direncini artıran ve karbon ayak izini azaltan doğal kauçuk, bitkisel yağlar ve çam reçinesi gibi yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor. Nokian kışlık lastik, önceki nesil lastiklere göre %4,4, ana rakiplerin ortalamasına göre %15,5 daha düşük yuvarlanma direncine sahip. Lastik, 2022’nin ikinci yarısında tüketicilere sunulacak. Ana pazarlar Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kuzey ülkeleri ve Kuzey Amerika olarak belirlendi.

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.