Nokian %93 Geri Dönüştürülebilir Lastik Üretti

Yıllardır daha güvenli bir dünya için çalışan Nokian Lastikleri, şimdiye kadarki en sürdürülebilir lastiğini üreterek yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Nokian Green Step isimli konsept lastik, %93 oranında yenilenebilir malzemelerden oluşuyor. Bu, Finlandiyalı lastik üreticisini şirket hedefine daha fazla yaklaştırıyor. Nokian Lastikleri, 2030 yılına kadar lastik üretiminde kullanılanılan hammaddelerin %50’sinin geri dönüştürülebilir veya yenilenebilir olmasını hedefliyor. Nokian Green Step konsept lastik, markanın Ar-Ge gücü sürüşü daha sürdürülebilir hâle getirme tutkusunun bir kanıtı.

Nokian Lastikleri Geliştirme Müdürü Jouko Ilomäki: “Sürücüler, lastiklerinin sürdürülebilirliği ile giderek daha fazla ilgileniyor ve bu standartlara uygun lastikler üretmemiz için talep ortaya koyuyor. Bu, ayrıca; daha çevre dostu malzemeler geliştirilmesi ve lastik üretim teknolojisinin bu malzemelere uyum sağlaması için sektöre baskı yaratıyor. Green Step gibi bir konsept lastikle sınırları zorlayabiliriz. Bu, herkes için ama özellikle çevre için bir kazan-kazan durumu. Konsept lastik için yapılan her yenilikte yeni şeyler öğrendik. Örneğin, en zorlu görevlerden biri, sentetik kauçuğu sonunda elde ettiğimiz tamamen doğal kauçukla değiştirmekti.”

Green Step konsept lastik üretiminde tüm kauçuklar doğal olup, bileşikte kanola yağı gibi yenilenebilir yağlar kullanılıyor. Hemen hemen tüm plastikleştirici, reçine ve işleme yardımcıları yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Ek olarak; doğal pirinç kabuğu külü ve silika, lastik sırtı ve yanak bölgesi için ana dolgu maddesi olarak işlev görüyor. Lastiği daha sağlam hâle getirmek için yenilenebilir kord elyafı kullanılıyor.

Lastiklerde Geri Dönüştürülmüş Malzemelerin Kullanımı Artıyor

Nokian Green Step lastiğin hemen hemen her bileşeni, aynı zamanda geri dönüştürülmüş malzemeler içeriyor. Örneğin; kauçuk bileşiklerinde kullanılan karbon siyahı, ömrünü tamamlamış lastiklerden türetiliyor. İç yüzeyde kullanılan bütil ve ayrıca yapıdaki çelik kuşaklardaki çelik ve topuk telleri, geri dönüştürülebiliyor.

Ilomäki: “Geri dönüştürülmüş kauçuk ve özellikle geri dönüştürülmüş karbon siyahı kullanımının lastik üretiminde gelecekteki bir trend olacağına inanıyoruz. 2030 yılına kadar birden fazla yeni tedarikçimiz olacak ve teknolojimiz de daha fazla gelişecek. Ayrıca, geri dönüştürülmüş veya yenilenmiş bileşenlere sahip hammaddelere olan talep artacaktır. Green Step’te bu kadar çok geri dönüştürülmüş ögeyi bir araya getirebildiğimiz için çok mutluyuz.”

Nokian Green Step Kış Lastiği Olarak Tasarlandı

Bir kış lastiği olarak tasarlanan Nokian Green Step, karlı ve buzlu zeminlerde kullanılabiliyor. Konsept lastik için kullanılan malzemelerin bazıları, firmanın önceki lastiklerinden de tanıdık. Doğal kauçuk, faydalı özellikleri nedeniyle tüm lastiklerde önemli bir malzeme. Doğal kauçuk için gugule bitkisi gibi alternatif kaynaklar da araştırılıyor. Nokian Lastikleri, 2005 yılında yüksek aromatik yağları kullanmayı bırakan ilk lastik üreticisi oldu. Bundan dolayı yenilenebilir yağlar, markanın lastiklerinden yaygın olarak kullanılıyor.

Nokian Green Step Onlarca Yıllık Birikimin Bir Sonucu

Nokian Lastikleri Malzeme Geliştirme Kıdemli Müdürü Teemu Soini: “Nokian Green Step’i tasarlama süreci yaklaşık bir yıl önce başlamış olsa da aslında onlarca yıllık inovasyonun ve sürdürülebilir lastik tasarımında birikmiş uzmanlığın bir sonucudur. Konsept üründe bulunan sürdürülebilir yeniliklerin çoğu, lastiklerimizde hâlihazırda kullanılıyor ve düzenli kullanıcılarımız yıllardır bunlardan faydalanabiliyor. Green Step’i tasarlama sürecinde yeni yenilikler yaptık ve bunlar, gelecekte dünyanın her yerindeki tüketicilere sunulan lastiklere dâhil edilecek. Sürdürülebilir inovasyon yeteneklerimizin sınırlarını keşfetmek istedik ve sonuç Green Step oldu. Bu, tutku ve bilgi birikimimizin bir kanıtıdır.”

Nokian: “1934’te dünyanın ilk kış lastiğini icat ettiğimiz günden bu yana; Nokian Lastikleri’nin birinci sınıf kış lastikleri, her koşulda gönül rahatlığı yaşamak isteyen nesiller için çok değerli oldu. Ancak Nokian Lastikleri sadece sürücüleri korumaya odaklanmaz; şirket, ayrıca çevremizdeki dünyayı korumaya yardımcı olmak için de durmaksızın çalışıyor. Bu, lastik tasarımından üretimine kadar tüm faaliyetlerimizde kendini gösteriyor: CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik iddialı ‘Bilime Dayalı Hedefler’i onaylayan ilk lastik şirketi olduk ve 2013’ten bu yana lastiklerimizin yuvarlanma direncini ortalama %8,5 azaltarak azalan yakıt ve CO2 emisyonları ile tasarruf sağladık. Nokian Green Step, bu tutkunun bir başka göstergesidir ve lastiğin yapımında kullanılan yenilik gelecek nesillere fayda sağlayacaktır. Daha güvenli bir dünyaya doğru yolculukta bir başka adımdır.”

Yazar Hakkında:

. Onu Takip Et Twitter / Facebook.